Dobry klimat zależy od Ciebie

Żeby klimatyzacja nie truła

Klimatyzacja samochodowa jest obecnie standardem ułatwiającym podróżowanie w upalne dni. Większość kierowców nie wyobraża sobie bez niej życia, ale tylko nieliczni wiedzą, jak poprawnie ją eksploatować, aby działała skutecznie i jednocześnie nie szkodziła zdrowiu.
Zasada działania klimatyzacji w samochodach jest bardzo podobna do działania lodówki. Ciepłe powietrze jest schładzane przez czynnik chłodniczy krążący w układzie urządzenia. Układ klimatyzacji pracuje w bardzo trudnych warunkach, w wysokich i niskich temperaturach, przy dużych różnicach ciśnień. Dlatego właśnie konieczne jest umiejętne jej używanie, aby móc cieszyć się długim i efektywnym jej działaniem.
Paradoksalnie, częste używanie klimatyzacji przedłuża jej żywotność. Cały układ klimatyzacji smarowany jest olejem, który znajduje się w jego wnętrzu i dociera do wszystkich zakątków układu, w tym również do najdroższego jego elementu jakim jest kompresor. Używanie klimatyzacji chroni więc cały układ przed korozją oraz degradującym tarciem.

Kilka sprawdzonych trików

W upalne dni wnętrze samochodu może rozgrzać się nawet do 50-60 stopni Celsjusza, dlatego przed włączeniem klimatyzacji samochód powinno się przewietrzyć. Wówczas klimatyzacja znacznie łatwiej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza i będzie mogła pracować w sposób cykliczny.

Gdy zauważymy, że nasza klimatyzacja nie jest odpowiednio wydajna, szyby parują, a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach - to sygnał, żeby wybrać się do wyspecjalizowanego serwisu.

Raz w roku powinniśmy dokonać standardowych czynności polegających na wymianie filtra kabinowego, czyszczeniu kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybianiu parownika, sprawdzeniu drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji oraz czyszczeniu wlotów powietrza umieszczonych za zewnątrz pojazdu. Jeżeli pojazd użytkowany jest w warunkach podwyższonego zanieczyszczenia np. jeździ w dużym w mieście, po bezdrożach, czy jest parkowany w otoczeniu drzew, wymianę filtra oraz czyszczenie kanałów powinniśmy wykonywać dwa razy do roku, najlepiej wczesną wiosną i jesienią.

Nie rzadziej niż co dwa lata układ klimatyzacji powinien być oczyszczony z wilgoci i uzupełniony w czynnik chodzący do wymaganego poziomu.

Co trzy lata należy wymienić filtr– osuszacz. Filtr ten należy wymienić za każdym razem, gdy w wyniku przeprowadzanych napraw pojazdu układ klimatyzacji zostanie otwarty.

Sposób na grzyba

Nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów powietrza jest dla nas informacją, że do naszej klimatyzacji wdarł się grzyb. Ten niewidoczny dla oka drobnoustrój wywołuje groźne dla zdrowia alergie i podrażnia górne drogi oddechowe. Tutaj z pomocą może przyjść ozonowanie wnętrza pojazdu. Dzięki temu zabiegowi, w całym układzie, skutecznie zabijane są wszystkie pleśnie, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy.

Warto unikać błędów i serwisować swoją klimatyzację tylko w wyspecjalizowanych punktach dysponujących zarówno odpowiednim sprzętem, jak i wyszkolonym personelem.

Ciekawostka

 Pierwsza klimatyzacja samochodowa pojawiła się w 1933 r. w USA. Była drogim i luksusowym dodatkiem wyposażenia samochodu. Dwadzieścia lat później w klimatyzację wyposażono pierwszy seryjnie produkowany samochód – Chrysler Imperial Airtemp. Obecnie klimatyzacja nie jest już luksusem dla nielicznych i jest standardowym wyposażeniem ponad 80% produkowanych samochodów.


 

skontaktuj się z nami

wypełnij formularz

Administratorem danych osobowych zawartych w formularzu jest PKS w Kluczborku Sp z o.o. z siedzibą w Kluczborku, przy ul. Byczyńskiej 120. Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a po jej udzieleniu usuwane.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.