Kobieta w warsztacie

Jeśli potrzebujesz, by twój samochód ocenił swoim niezawodnym okiem fachowiec, udajesz się do warsztatu samochodowego. Tylko co w sytuacji, kiedy tym fachowcem jest kobieta? Powierzysz jej swój samochód czy wybierzesz inny warsztat?

Chociaż w Polsce wciąż uważa się, że ten zawód zarezerwowany jest jedynie dla mężczyzn, kobiety łamią stereotypy i chętnie brudzą ręce smarem: zmiana kół, wymiana oleju to dla nich pestka. Mimo że ich wiedza na temat samochodów jest często większa niż niejednego pana, bardzo rzadko decydują się jednak na wykorzystanie jej w praktyce. Dlaczego?Na palcach jednej ręki można policzyć kobiety pracujące na stanowisku mechanik samochodowy. Mimo tego, że równouprawnienie kobiety wywalczyły już jakiś czas temu, to wciąż uważa się, że niektóre zawody zarezerwowane są wyłącznie dla mężczyzn. Strażak, szewc, kierowca tira, taksówkarz, hydraulik, elektryk, murarz, mechanik samochodowy - to zawody, które kojarzą nam się głównie z postacią mężczyzny. Do niedawna takie samo zdanie mieliśmy o kierowcach autobusów i motorniczych.

Tymczasem okazuje się, że za kółkiem w celach zarobkowych coraz częściej zasiadają kobiety. Być może wkrótce przestanie nas także dziwić kobieta pracująca jako mechanik w warsztacie samochodowym. Wystarczy tylko przełamać stereotypy.

REKLAMA

Przychodzi kobieta do mechanika…

O tym, że warsztaty samochodowe najwięcej zarabiają na kobietach wiadomo nie od dziś. Bezradność i niewiedzę płci pięknej mechanicy wykorzystują na wiele sposobów. A to kradną części, a to informują, że naprawy wymaga więcej elementów niż w rzeczywistości, a przy tym naliczają astronomiczne kwoty. Nic więc dziwnego, że wizyta u mechanika wiąże się dla kobiet z ogromny stresem. Rozwiązanie problemu znalazła Amerykanka, która kilka lat temu otworzyła warsztat samochodowy wyłącznie dla kobiet.

Oprócz fachowej i uczciwej porady, kobiety mogły w nim usiąść, napić się kawy, a nawet zabrać ze sobą dzieci, dla których przygotowano kącik zabaw. Ale najważniejsze było to, że w warsztacie pracowały wyłącznie kobiety. W Polsce na taki warsztat trzeba jeszcze trochę poczekać, choć niewątpliwie miałby on sporo klientów i to nie tylko płci pięknej.

Większość osób przyjeżdżałaby zapewne z ciekawości, bo na kobietę mechanika w Polsce reaguje się zdziwieniem i patrzy z niedowierzaniem. Mimo że coraz więcej pań zna się na samochodach nawet lepiej niż niejeden mężczyzna, nadal niewiele z nich decyduje się na podjęcie nauki w szkołach mechanicznych, a później na pracę w warsztatach samochodowych.

- W Zespole Szkół Mechanicznych im. inż. Tadeusza Wendy w Gdyni na kierunkach mechanicznych kształcą się również dziewczęta. W roku szkolnym w Technikum Mechanicznym nr 1 naukę ukończyła jedna dziewczyna w zawodzie technik mechanik, natomiast w Zasadniczej Szkole Zawodowej kształcą się dwie dziewczyny w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych - informuje Irena Szafranek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Gdyni.

Jest to wciąż bardzo mała liczba. Dlaczego tak niewiele dziewcząt decyduje się na naukę w tym zawodzie?

- Zawód mechanika samochodowego nie jest zawodem, o którym marzą małe dziewczynki, ani później duże kobiety, biorąc pod uwagę sposób wychowywania dzieci, można dostrzec tu pewne ukierunkowanie już na początku życia. Dziewczynki niezbyt często dostają w prezencie resoraki czy wywrotki, rzadziej bawią się w wyścigi czy rozbieranie samochodów na części pierwsze, więc też bakcyl motoryzacyjny częściej dotyczy mężczyzn, a nie kobiet. Poza tym, nawet jeśli jakimś cudem 15-letnia dziewczyna zdecyduje, że chce kształcić się na mechanika samochodowego proszę wyobrazić sobie reakcję jej rodziców, którzy oczami wyobraźni już widzą córkę jako jedyną dziewczynę w np. 30-osobowej męskiej klasie. Dla rodzica wizja taka może być niepokojąca i pewnie część rodziców starałaby się odwieźć dziewczynę od tego zamysłu. Poza tym praca mechanika wymaga czasami użycia mięśni, ubrudzenia się i, abstrahując od wychowania, taka praca dla wielu kobiet po prostu nie jest interesująca - mówi Sylwia Sitkowska z poradni Przystań Psychologiczna.

O tym, że to właśnie rodzice zniechęcają córki do podjęcia nauki w szkołach mechanicznych, a później do pracy w warsztatach samochodowych przekonała się 23-letnia Edyta z Krakowa.

- Mnie od zawsze interesowały samochody. Kiedy moje koleżanki rozpoznawały auta po kolorze, ja w wieku 6 lat umiałam powiedzieć, jakiej marki samochód przejeżdża. Uczył mnie tego tata. Lubił szperać w samochodach, naprawiał drobne usterki kolegom, chociaż mechanicznego wykształcenia nie miał. Od dziecka lubiłam podglądać co robi, o wszystko wypytywałam. Z wiekiem zaczęłam mu pomagać. Kiedy przyszło mi wybierać szkołę ponadgimnazjalną, oznajmiłam rodzicom, że idę do mechanika. Oboje się temu sprzeciwili. Powiedzieli, że to może być moja pasja, ale na pewno nie przyszły zawód. Chodziłam więc do ogólniaka, a po nim złożyłam papiery na politechnikę. Nadal planuję pracować w warsztacie, ale jako elektryk samochodowy - mówi Edyta.

Stereotypy nadal obowiązują

Oprócz wychowania, niemały wpływ na wybory zawodowe kobiet mają obowiązujące stereotypy. Mechanik samochodowy, to, według wielu, zawód zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn.

- Nie wyobrażam sobie, żebym mógł oddać samochód w ręce kobiety - mówi Paweł z Lublina. - Moja żona, jeśli informuje mnie o tym, że sąsiad kupił samochód, na pytanie, jaki, odpowiada, że zielony. I proszę mi wierzyć, nie jest wyjątkiem - dodaje.

Niestety podobnie myśli większość mężczyzn.

- Zdecydowanie takie stereotypy funkcjonują, warto chociażby zastanowić się, ilu znamy mechaników kobiet i mężczyzn, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Ja mam kolegę, który widział jedną panią mechanik, ale jej ojciec podobno bardzo chciał mieć syna i ona tego syna mu trochę zastępuje, chociażby po tej historii widać jak mocno wiąże się ten zawód z płcią. Trochę tak jest, że mówiąc mechanik, widzimy w myślach faceta w kombinezonie i rękoma ubrudzonymi w smarze - nie ma tu miejsca na kobiecość.

Na szczęście powoli ten stereotyp się zmienia, coraz więcej serwisów stawia nie tylko na jakość, ale i na estetykę miejsca pracy oraz schludność pracowników, przy dzisiejszych rozwiązaniach siła fizyczna nie jest tu sprawą kluczową, więc kto wie, być może i w tym zawodzie za jakiś czas będziemy widywali więcej pań - twierdzi psycholog Sylwia Sitkowska. To stanie się jednak dopiero wtedy, gdy mężczyźni zmienią swoje podejście. Bo nawet, jeśli kobieta wykaże się ogromnymi umiejętnościami i dużym zaangażowaniem, praca w warsztacie samochodowym może być dla niej wyzwaniem nie do przeskoczenia. Jest to bowiem tak hermetyczne męskie środowisko, że nawet najlepsza kobieta mechanik, może nie wytrzymać presji. Trudno przewidzieć także, jakie reakcje wzbudzałaby wśród klientów, zwłaszcza mężczyzn.

- Na początku mogłoby tak być, jak we wszystkich zawodach, gdzie dominuje patriarchalizm i tutaj pewnie musiałoby minąć trochę czasu, aby klienci przekonali się, że kobieta może być świetnym mechanikiem, pewnie nie obyłoby się bez testów i próby sondowania przez panów czy oby na pewno można jej oddać samochód, ale zazwyczaj jest tak, że gdy przekonujemy się do kogoś i poznajemy go, czy to na gruncie zawodowym, czy prywatnym, stereotypy przestają być dominujące i liczą się inne aspekty w tym przypadku byłby to profesjonalizm i skuteczność, jeżeli Pani znałaby się na mechanice i odnalazła w, póki co, męskim środowisku sądzę, że nie miałaby problemów, aby zdobyć lojalnych klientów - dodaje psycholog.

Kobiety do warsztatów

Aby można było przełamać stereotypy, kobiety muszą wykazać się odwagą i śmiało składać dokumenty do szkół mechanicznych. Ze znalezieniem pracy, nie powinny mieć problemów. Po pierwsze, na rynku polskim jest obecnie bardzo duże zapotrzebowanie na fachowców, po drugie świat się ciągle zmienia, o klienta trzeba walczyć, więc i właściciele warsztatów samochodowych są bardziej otwarci na zmiany.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować. Zwłaszcza, jeśli ma się ogromną pasję i smykałkę do tego rodzaju pracy.

Autor:
Sobolak Justyna
Źródło: Onet.pl


 

skontaktuj się z nami

wypełnij formularz

Administratorem danych osobowych zawartych w formularzu jest PKS w Kluczborku Sp z o.o. z siedzibą w Kluczborku, przy ul. Byczyńskiej 120. Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie, a po jej udzieleniu usuwane.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.