WARUNKI REALIZACJI USŁUGI PRZEWOZOWEJ
w PKS w Kluczborku Sp. z o.o.
- PKS w Kluczborku (Przewoźnik) realizuje usługi przewozu osób i rzeczy w zakresie wynajmów turystycznych, okolicznościowych i innych na podstawie posiadanych certyfikatów i zezwoleń oraz w ramach obowiązującego w tym zakresie prawa polskiego i Unii Europejskiej.
- Realizacja usługi turystycznej jest realizowana na podstawie zatwierdzonego „Zamówienia”. Brak zatwierdzenia „Zamówienia” nie obliguje Przewoźnika do zrealizowania zleconej usługi.
- Przez rozpoczęciem wykonania usługi i ustaleniu szczegółów wykonywanej usługi, klient jest zobowiązany do pisemnego złożenia „Zamówienia” w siedzibie Przewoźnika (Biuro Turystyczne PKS w Kluczborku ul. Moniuszki 5 – teren dworca autobusowego).
- Należność za usługę obliczana jest wg cennika obowiązującego u Przewoźnika.
- W przypadku odwołania przez Klienta wcześniej zamówionej usługi, klient zobowiązany jest do pokrycia 30% ustalonej w „Zamówieniu” ceny za usługę.
- W czasie wykonywania usługi turystycznej Przewoźnika obowiązują przepisy dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców autobusów.
- Dopuszczalny czas jazdy dla kierowcy autobusu w ciągu dnia, nie może przekroczyć 9 godzin.
- Czas kierowania pojazdem (bez przerwy) nie może przekroczyć 4,5 godziny.
- Po tym czasie wymagana jest 45-minutowa przerwa w realizacji usługi. Przerwa ta może zostać zastąpiona krótszymi przerwami:
- pierwsza przerwa -15 minut
- druga przerwa – 30 minut.
- Po przepracowanym dniu pracy kierowcy autobusu należy się odpoczynek regulowany obowiązującymi w tym zakresie przepisami (11 godzin nieprzerwanego odpoczynku).
- Wynagrodzenie kierowcy autobusu oraz koszty diety krajowej pokrywa Przewoźnik. Zamawiający ma obowiązek pokrycia kosztów noclegu kierowcy oraz dokonania opłaty za miejsce parkingowe wynajętego autobusu.
- Jeżeli podczas realizowania usługi powstaną dodatkowe koszty, wynikające z rozszerzenia zakresu wykonywanej usługi przez Zamawiającego, Zamawiający jest zobowiązany do ich pokrycia w całości niezwłocznie po dacie zakończenia realizacji usługi.
- Bagaż przypadający na jednego pasażera nie może przekroczyć 20 kg.
- Każdy pasażer może zabrać na pokład autobusu bagaż podręczny (torebka, mały plecak, parasolka, laptop, okrycie wierzchnie). Bagaż podręczny powinien być przewożony w półce bagażowej umieszczonej nad siedzeniem pasażera lub pod siedzeniem pasażera. Przewożenie bagażu w korytarzu autobusu jest zabronione.
- Wszyscy pasażerowie zobowiązani są do przestrzegania podstawowych zasad higieny, czystości oraz zachowania porządku wokół miejsca zajmowanego w autobusie.
- Spożywanie alkoholu oraz zażywanie środków odurzających w czasie jazdy jest surowo zabronione.
- Kierowca autobusu ma prawo odmówić zabrania na pokład autobusu pasażera w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków odurzających.
- Jedzenie oraz picie w czasie jazdy powinno odbywać się z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa i w miarę możliwości powinno odbywać się podczas postojów. Spożywanie posiłków oraz picie napojów w czasie jazdy może skutkować zadławieniem lub zachłyśnięciem.
- Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny zażyć przed podróżą odpowiednie leki uśmierzające objawy choroby oraz zaopatrzyć się w jednorazowe woreczki oraz wodę do picia.
- Palenie papierosów oraz e-papierosów w czasie jazdy jest surowo zabronione.
- Rozmowa z kierowcą autobusu w czasie jazdy jest zabroniona.
- Przemieszczanie się po pokładzie autobusu w czasie jazdy jest zabronione.
- W autobusach wyposażonych w pasy bezpieczeństwa, każdy z pasażerów ma obowiązek zapinania pasów w czasie jazdy.
- Za wszelkie uszkodzenia ciała i zdrowia wynikające z nieprzestrzegania przez pasażera zasad wykonywania usługi konsekwencje ponosi pasażer.
- Koszty szkód dotyczących osób i/lub mienia, wynikające z zaniedbań oraz zachowań pasażera w czasie wykonywania usługi, w pełnej wysokości pokrywa pasażer.
- Pasażer nie może stawiać żądań oraz wymagań w stosunku do kierowcy autobusu, które byłyby sprzeczne z obowiązującymi Przewoźnika przepisami. Wszystkie tego typu roszczenia pasażerów nie będą brane pod uwagę.
- Po zakończeniu realizacji usługi, pasażer upoważniony do współpracy z kierowcą, potwierdza wykonanie usługi podpisując „Zlecenie” najmu autobusu. Wyżej wymienione dokumenty stanowią podstawę do ostatecznego rozliczenia za zrealizowaną usługę pomiędzy Przewoźnikiem a Zamawiającym.